تدوین الگوی توسعه زنجیره متانول هم‌زمان با اجرای مراحل تکمیلی طرح پتروشیمی دنا/ پیشروی با تکیه بر توان داخل

مدیرعامل شرکت پتروشیمی دنا با اشاره به ظرفیت‌های سازندگان داخلی در تجهیز طرح پتروشیمی دنا گفت: هم‌زمان با اجرای مراحل تکمیلی این طرح تا پایان امسال، ورود به توسعه زنجیره متانول را همسو با افزایش سودآوری شرکت هدف‌گذاری کرده است.

تدوین الگوی توسعه زنجیره متانول هم‌زمان با اجرای مراحل تکمیلی طرح پتروشیمی دنا/ پیشروی با تکیه بر توان داخل

◀️به گزارش روابط عمومی پتروشیمی دنا، وزارت نفت دولت سیزدهم با تمرکز بر تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام صنعت نفت، توسعه زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی را نیز در اولویت قرار داده است. در میان طرح‌های در حال اجرای صنعت پتروشیمی، چند طرح متانولی نیز مراحل پایانی کار و راه‌اندازی را طی می‌کنند که با توجه به ایجاد ظرفیت بالای تولید متانول در سال‌های گذشته در ایران، بهره‌برداری از طرح‌های تازه در کنار افزایش ظرفیت تولید این محصول در دنیا و کاهش قیمت جهانی آن، نگرانی‌هایی را از نظر بازاریابی و فروش این محصول ایجاد کرده است.

ازاین‌رو، وزارت نفت به‌منظور رفع چالش‌های متانول‌سازان، جلوگیری از خام‌فروشی و درنتیجه افزایش ایجاد ارزش‌افزوده برای کشور، تکمیل زنجیره این محصول را هدف‌گذاری کرده است.

طرح پتروشیمی دنا نیز از طرح‌های متانولی است که مراحل راه‌اندازی آن تا پایان امسال پایان می‌یابد و با عملیاتی‌شدن آن، حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد به تولید متانول کشور افزوده می‌شود. ازاین‌رو، این شرکت اکنون و هم‌زمان با اجرای مراحل پایانی طرح، ورود به زنجیره این محصول را با مطالعه زنجیره پایین‌دست و تدوین مدل توسعه زنجیره متانول هدف‌گذاری کرده است تا افزون بر تضمین سودآوری شرکت در سال‌های آینده، نقش مؤثرتری در اقتصاد کشور داشته باشد.

حسین هاشمی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی دنا در گفت‌وگو با خبرنگار شانا با اشاره به اینکه ساخت این پتروشیمی از سال ۱۳۸۹ در فاز دوم منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) آغاز شده است، بیان کرد: دو مجموعه هلدینگ پتروفرهنگ زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان و گروه مالی سپهر بانک صادرات، سهام‌داران این شرکت هستند و این طرح پس از بهره‌برداری، ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول را دارد.

وی به چالش کمبود منابع مالی و تحریم‌ها در اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: تجهیزات فرایندی پتروشیمی دنا که قرار بود از سوی شرکت هالدر تاپسو دانمارک تحویل شود، به دلیل تحریم‌ها از سوی طرف اروپایی متوقف شد. به همین دلیل، تجهیزات به شرکت داخلی ماشین‌سازی اراک سفارش داده شد و می‌توان گفت که به‌نوعی با این اقدام، تهدیدها به فرصت تبدیل شدند.

هاشمی با اعلام اینکه بخش قابل‌ توجهی از تجهیزات، پارسال از ماشین‌سازی اراک تحویل و در سایت نصب شد، افزود: قرارداد ماشین‌سازی اراک شامل ۱۲ تجهیز فرایندی به ارزش ۳۲ میلیون یورو است که تاکنون ۹۳درصد پروژه انجام شده و نصب تجهیزات باقیمانده نیز تیر و مرداد امسال به پایان می‌رسد.

وی افزود: ۱۲ قرارداد تجهیز با ماشین‌سازی اراک شامل سه رآکتور اصلی گاز متانول، یک رآکتور ثانویه، چهار بویلر حرارتی و مخازن مربوطه است که اتفاق مهمی است، زیرا فناوری سه رآکتور اصلی گاز متانول، یک رآکتور ثانویه و چهار بویلر که در اختیار چند شرکت خارجی بود، برای نخستین بار در کشور ایجاد شده‌ است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی دنا کل سرمایه این طرح را ۳۵۰ میلیون یورو اعلام کرد و ادامه داد: حدود ۳۵درصد کل این طرح داخلی بوده و هزینه کل تجهیزات آن ۲۰۰ میلیون یورو می‌شود که بیش از ۶۰ میلیون یورو آن داخلی است.

هاشمی همچنین از تکمیل طرح پتروشیمی دنا تا پایان امسال خبر داد و افزود: در سه‌ ماه پایانی ۱۴۰۲ بخش زیادی از خریدهای باقی‌مانده انجام شد و تا ۶ ماه اول ۱۴۰۳ همه کالاهای موردنیاز دنا وارد سایت می‌شود.

پیشرفت ۱۳درصدی در سال ۱۴۰۲ با وجود همه محدودیت‌ها

وی چالش اصلی اجرای طرح پتروشیمی دنا را تأمین مالی دانست و گفت: این طرح با وجود همه محدودیت‌ها سال گذشته ۱۳درصد در بخش اجرا پیشرفت داشت که حمایت بیشتر بانک‌ها می‌تواند سرعت پیشرفت پروژه را افزایش دهد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی دنا گفت: هم‌اکنون تأمین مالی این طرح از طریق سهام‌دار انجام می‌شود و تسهیلاتی از بانک EIH نیز متوقف بود که در پایان سال ۱۴۰۲ همه مجوزها اخذ شد و در حال فعال‌سازی این بسته هستیم. انتشار اوراق و مذاکره با بانک‌ها نیز در حال پیگیری است.

هاشمی با اشاره به اینکه با بهره‌برداری از پتروشیمی دنا، ظرفیت متانول ایران ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش می‌یابد، تأکید کرد: ورود به بازار سرمایه ظرف یک سال پس از بهره‌برداری، از سیاست‌های این شرکت است.

ورود به زنجیره متانول

وی همچنین با اشاره به مطالعات انجام‌شده از سوی دنا برای ورود به زنجیره پایین‌دست متانول تصریح کرد: این موضوع با هماهنگی هلدینگ در حال پیگیری است و در صورت مطلوب‌بودن شرایط روند کار، پتروشیمی دنا تا سه سال آینده وارد زنجیره متانول می‌شود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی دنا افزود: براساس الگویی که برای توسعه زنجیره متانول طراحی شده، مطالعه درباره چند مسیر ازجمله MTO ،MTG، اسید استیک و اتانول در حال انجام است.

هاشمی از امضای چند تفاهم‌نامه با شرکت‌های دانش‌بنیان برای تأمین لایسنس‌ها و الگوی سرمایه‌گذاری در زنجیره متانول خبر داد و بیان کرد: برنامه‌ریزی شده است که خوراک لازم برای اجرای این طرح‌ها را پتروشیمی دنا تأمین کند و واحدهایی با ظرفیت ۳۰ تا ۱۰۰ هزار تنی به‌طور مشترک با همکاری بخش خصوصی احداث شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی دقیق و اهتمام جدی صندوق ذخیره فرهنگیان به تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و سوددهی شرکت‌های تابعه تصریح کرد: ساختار مالی چابک پتروشیمی دنا امکان سودآوری در سال‌های اولیه بهره‌برداری را فراهم خواهد کرد و این شرکت با برنامه‌ریزی در حوزه فروش می‌تواند افزایش بهره‌وری قابل‌ توجهی را رقم زند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی دنا با بیان اینکه طرح پتروشیمی دنا جزو طرح‌های اولویت‌دار دولت سیزدهم است که حداکثر تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری رسمی می‌رسد، گفت: هلدینگ پتروفرهنگ نیز به‌طور ویژه بر پیشرفت طرح تمرکز کرده است و برآورد می‌شود پتروشیمی دنا در سال نخست بهره‌برداری حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد.

لزوم توسعه بازارهای هدف متانول

هاشمی کاهش قیمت‌های جهانی را یکی از مشکلات صنعت متانول در سال‌های گذشته برشمرد و اظهار کرد: باید تمرکز بیشتری روی صادرات متانول به کشورهای اروپایی و آمریکایی داشته باشیم، زیرا بازار این محصول در کشورهای اشاره‌شده وضع بهتری دارد.

وی با اشاره به اینکه مصرف گاز صنعت پتروشیمی فقط ۸درصد گاز تولیدی کشور است، افزود: با توجه به ناترازی گاز، وزارت نفت می‌تواند در بحث سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی همسو با اصلاح الگوی مصرف، برنامه‌های شفافی را برای مصارف خانگی و تجاری پیش بگیرد.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی دنا ادامه داد: برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای کاهش مصرف گاز در کشور می‌تواند تأثیر زیادی در تولید صنعت پتروشیمی و ارزآوری کشور داشته باشد.

هاشمی در پایان تأکید کرد: ارائه مزیت‌هایی مانند تنفس خوراک پس از بهره‌برداری به طرح‌های پتروشیمی با پیشرفت مطلوب از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، می‌تواند راهکاری برای افزایش انگیزه سهام‌داران در تکمیل پروژه‌ها باشد.