متانول چیست؟

متانول الکلی ایست یا باید بگوییم ماده ایست بی‌‌رنگ با بوی خاص و فراریت بالا

متانول یکی از سه محصول بسیار مهم صنایع شیمیایی در دنیا بوده و مواد بسیاری از آن مشتق می شوند. همچنین با توجه به کمبود قابل پیش بینی منابع انرژی در آینده، مصرف مستقیم متانول به عنوان سوخت پاک و یا در تولید هیدروژن مصرفی پیل های سوختی، بسیار مورد توجه است. متانول یکی از مهمترین محصوالت پایه پتروشیمی است که بیشتر به عنوان مواد اولیه جهت تولید بسیاری از مواد شیمیایی پایین دستی و همچنین به عنوان سوخت نیز در بعضی کشور‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین از متانول به طور جدی به عنوان خوراک برای واحد‌های تولید الفین از سال ۲۰۱۲ مورد استفاده قرار گرفته است.

 

نام‌های متانول

سایر اسامی( فارسی): متیل الکل، الکل متیلیک، متیل هیدرات، متیل هیدروکسید و الکل چوب

سایر اسامی( انگلیسی): Methyl Alcohol، Methyl Hydrate، Methyl Hydroxide، MethylicAlcohol،Wood Alcohol، Methyl، Hydroxymethane

 

تاریخچه متانول

متانول نخستین بار توسطA Mittasch  در سال ۱۹۱۳ از مونواکسیدکربن و هیدروژن در مجاورت کاتالیست آهن تهیه شد و ده سال بعد در سال ۱۹۲۳ با استفاده از کاتالیست‌های کرم و روی اولین واحد سنتز متانول صنعتی بوسیلهBadische Aniline-Und Soda Fabric Ludwigshafen مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

بررسی وضعیت صنعت متانول

بزرگترین تولید کننده متانول در جهان کشورهای چین، عربستان و ترینیداد هستند.

تولید متانول در سطح جهان معادل ۷۹ میلیون تن، که از این مقدار حدود ۵,۵ میلیون تن آن مربوط به ایران است که ۳,۳ میلیون تن آن توسط شرکت پتروشیمی زاگرس تولید می‌گردد.

لازم به ذکر است که پتروشیمی زاگرس در حدود ۶۰٪ تولید متانول در ایران را پوشش می‌دهد و متوسط تولید روزانه آن ۱۰ هزار تن است.بیشترین مصرف متانول در سطح جهان توسط مناطق شمال شرقی آسیا، اروپا، آمریکای شمالی هستند که از سال ۲۰۰۹ به بعد آهنگ رشد مصرف متانول در قاره آسیا افزایش و از طرف دیگر برای اروپا و آمریکای شمالی با آهنگ رشد مصرف کاهشی همراه بوده است.

همچنین بر اساس آمارها می‌توان از” چین” به‌عنوان بزرگترین مصرف کننده متانول در سطح جهان نام برد که حدود ۵۰٪ مصرف متانول در جهان را داراست.میزان مصرف متانول برای سال ۲۰۱۴ به میزان ۷۶ میلیون متریک خواهد رسید، همچنین پیش‌بینی می‌گردد تقاضای متانول تا سال ۲۰۱۵ بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته توسط HIS به‌طور میانگین با نرخ ۹،۸٪  افزایش یابد.

 

میزان خوردگی توسط متانول برای چند ماده

چدن، مونل، سرب، نیکل: ۰٫۰۵۱ میلی‌متر در سال

آهن با سیلیکون بالا: ۰٫۰۵۱ میلی‌متر در سال

پلی اتیلن: تا اندازه‌ای تخریب می‌شود.

نئوپرن، پلی‌استرها، لاستیک طبیعی و لاستیک بوتیل: رضایت بخش

پلی وینیل کلراید، پلاستیزه نشده: مقاوم